Szlak wodny – Brda

Brda, lewy dopływ Wisły, jest jednym z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Długość Brdy wynosi 238 km, a dorzecze składa się z 43 bezpośrednich dopływów oraz licznych jezior.

Wypływa z Jeziora Smołowego (kilka kilometrów na wschód od Miastka) a kończy się wpadając do jeziora Szczytno na północnych krańcach Pojezierza Krajeńskiego.

W środkowym odcinku Brda płynie na wschód poprzez jeziora rynnowe Równiny Charzykowskiej, a następnie przez Bory Tucholskie, gdzie rzeka skręcając na południe tworzy wspaniały odcinek przełomowy.

Spiętrzona w dolnym biegu buduje malownicze Jezioro Koronowskie oraz dwa mniejsze jeziora. W końcu przepływa przez Bydgoszcz i już jako rzeka skanalizowana wpada do Wisły powyżej Fordonu.

Długość rzeki – 239 km
Długość szlaku – 233 km

Trasa sugerowana:

Świeszyno – Gostycyn Nogawica liczy 163 km, najprawdopodobniej najpiękniejszy szlak wodny w Polsce. Niezwykle urozmaicony, kręty brzeg cieku wodnego, rozległe lasy, malownicze jeziora, pierwotna przyroda od lat przyciągają nad Brdę wielu wodniaków.

  1. Świeszyno – Nowa Brda – 25km
  2. Nowa Brda – Pakotulsko – 13km
  3. Pakotulsko – Sąpolno – 24km
  4. Sąpolno – Małe Swornegacie – 13km
  5. Małe Swornegacie – Mylof – 26km
  6. Mylof – Brda – 19km
  7. Brda – Gołąbek – 19km
  8. Gołąbek – Gostycyn Nogawica – 24km

Wiedzieć warto:

Park Narodowy Bory Tucholskie drugi pod względem wielkości kompleks leśny w Polsce o powierzchni 4000 km2. Rozpościera się na Równinie Tucholskiej i Wysoczyźnie Świeckiej, w dorzeczach Brdy i Wdy. Charakterystyczny element krajobrazu to urozmaicone morenowymi wzniesieniami i misami polodowcowymi zbiorniki wodne Równiny Charzykowskiej.

Utworzono w Borach Tucholskich 26 rezerwatów przyrody, 4 parki krajobrazowe: Zaborski Park Krajobrazowy, Tucholski Park Krajobrazowy, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie o powierzchni 4789,34 ha.

Zobacz również: Brda w Wikipedii

Brak komentarzy

Twoja opinia