Akwedukt Fojutowo

Wybudowany w latach 1845-1849 akwedukt Fojutowo stanowi nie lada atrakcję Borów Tucholskich. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi 9 metrów. Pod sklepieniem kanału znajduje się kładka, dzięki której można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi na jego drugą stronę. Unikalna okazja przejścia suchą stopą pod kanałem Brdy, rzeki zaliczanej do jednej z najpiękniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

  • Chojnice (42 km; ok. 1h)

Fojutowo – osada borowiacka w Polsce, położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie tucholskim, gminie Tuchola, na południowym skraju Borów Tucholskich w obrębie Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

W latach 1975-1998 wieś administracyjnie należała do woj. bydgoskiego.

Niedaleko osady znajduje się unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach – akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich w rejonie Czerska. Akwedukt powstał z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych watą szklaną i lepikiem. Pod sklepieniem kanału jest również kładka, którą to można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi na drugą stronę kanału.

Brak komentarzy

Twoja opinia